Pallasite

Meteoriti.LV

METEORĪTU MUZEJS

Kā atpazīt meteorītu? MID tests.
Meteoroīdi. Meteori. Bolīdi.
Meteorīti. Krāteri. Impaktīti.
Jaunumi. Latvijā un pasaulē.



Meteorīti

Meteorīti ir mazie debess ķermeņi, kas sadursmes rezultātā nokrituši uz kāda cita lielāka debess ķermeņa.


Meteoroīdu, kas nokritis uz cita debess ķermeņa sauc par meteorītu. Meteoroīdam sadursmes brīdī ar Zemi piemīt liela kinētiskā enerģija. Ieejot atmosfērā tas jonizējas un iztvaiko, radot meteora (vai pat bolīda) parādību. Nelieli meteoroīdi pilnībā iztvaiko atmosfērā, taču lielākie atkarība no to uzbūves un izmēriem var nokrīst arī uz Zemes.

Ne vienmēr cilvēkiem bija zināms, ka meteorīti ir "debess akmeņi". Senos laikos dominēja Aristoteļa izteiktā hipotēze, ka meteori ir Zemes izgarojumi, un tie netika saistīti ar kosmosu. Vācu fiziķis Ernests Florens Hladnijs (Ernst Florens Chladni) 1794. gadā bija pirmais, kurš nopublicēja ideju par meteorītu kosmisko izcelsmi grāmatā "Über den Ursprung der von Pallas gefundenen und anderer ihr ähnlicher Eisenmassen und über einige damit in Verbindung stehende Naturerscheinungen" (Par Pallasa dzelzi un tai līdzīgo masu izcelsmi, kā arī dažiem ar to saistītiem dabas fenomeniem). Uzsvērsim, ka Hladnija grāmata 1794. gadā tika nopublicēta tieši Rīgā un Leipcigā, tādējādi ierakstot arī Latvijas vārdu meteorītikas vēstures pašos pirmsākumos. Šīs grāmatas oriģināla kopiju variet lasīt arī mūsu Meteoriti.LV lapā.

Meteoriti.LV uztur vienu no plašākajām meteorītu kolekcijām Latvijā. Tās fondos ir vairāk kā simts dažādu unikālu meteorītu paraugu, sākot no mikroparaugiem un beidzot ar vairāku simtu gramus smagiem objektiem, kas nokrituši visos Zemes reģionos, tai skaitā Antarktīdā. Meteoriti.LV kolekcijas fondos atradīsiet arī vairākus vēturiski ļoti nozīmīgus meteorītus.

Meteoriti.LV kolekcijā ir pārstāvēti visu galveno meteorītu klanu un grupu paraugi.



Meteoriti.LV iesaka:
Interesanta LITERATŪRA

Drīzumā šeit atradīsiet virtuālo Meteoriti.LV kolekcijas ekspozīciju.

 

Papildus interneta resursi:

  • WikipediA (angļu val.)
  • Meteorītu ķīmiskais sastāvs (angļu val.)


  • © 2013-2024 KB,   METEORĪTU MUZEJS Meteoriti.LV

    Projekts tapis pateicoties:  

    GADA METEORĪTS
    2024
    Meteoriti.LV vietne tiks pakāpeniski papildināta ar plašu pamatinformāciju par meteorītiku un ar to saistitām astronomijas nozarēm. Uzzināsiet, vai "meteorīti dabā sastopami retāk par dimantiem", cik tie ir veci un kāda ir to izcelsme. Atradīsiet atbildes uz jautājumiem: Vai meteorīti ir bīstami? Kādi meteorīti atrodami Latvijā un kur tos var apskatīt? Vai Latvijā ir vērts meklēt meteorītus? Ko meteorītu izpēte pastāsta mums par Zemes un Saules sistēmas izcelšanos? Ceram, ka tas radīs vēlmi arī jums pašiem novērot Zemes kosmiskos viesus - meteorus, un, varbūt, pat kļūt par īstiem meteorītu medniekiem!
    Veiksmīgu novērošanu!


     Novero.LV

       GNSS / GPS online pakalpojumi

    © 2013-2024 KB,   METEORĪTU MUZEJS Meteoriti.LV
    Par mums Mūsu adrese (Tel: +371 2545 3600)     info@meteoriti.lv