Pallasite

Meteoriti.LV

METEORĪTU MUZEJS

Kā atpazīt meteorītu? MID tests.
Meteoroīdi. Meteori. Bolīdi.
Meteorīti. Krāteri. Impaktīti.
Jaunumi. Latvijā un pasaulē.



Par mums

Meteoriti.LV ir projekts, kura mērķis ir veicināt meteorītikas un ar to saistīto zinātņu attīstību un popularizēšanu Latvijā, attīstīt un saglabāt mūsu valsts meteorītikas kultūrvēstrurisko mantojumu, vienot pieejamos izpētes resursus un organizācijas. Meteoriti.LV šobrīd vienīgie no Latvijas ir pārstāvēti Starptautiskajā Meteorītikas biedrībā. Savu uzdevumu īstenošanai ar Novero.LV atbalstu Meteoriti.LV ir izveidojis pirmo interneta veikalu Latvijā, kur ikvienam interesentam ir iespējams atrast un iegādāties īstus meteorītus ar attiecīgu reģistrētu sertifikātu.

Projekts Meteoriti.LV apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus. Par atskaites punktu varam uzskatīt 2013. gadu, kad tika izveidota interneta vietne Meteoriti.LV un projekts ieguva savu nosaukumu. Projekta radīšana un realizācija nebūtu iespējama bez uzņēmuma "IT Observer", it īpaši projekta Novero.LV, atbalsta.

Ņemot vērā, ka Latvijas meteorītu kolekcija laika gaitā tika pilnībā nozaudēta, izņemot dažus Baldones meteorīta fragmentus, kas joprojām glabājas un ir apskatāmas Latvijas Universitātē, viens no galvenajiem Meteoriti.LV mērķiem ir Latvijas meteorītu atgriešana Latvijā. Ilgu laiku situācija bija tāda, ka Latvijā nokritušie meteorīti kā pasaules zinātniski kultūrvēsturiskais mantojusms tika glabāti un pētīti tikai ārpus Latvijas. Iespējas atgriezt Latvijā vēsturiskos, pirms 203.8 līdz 134.0 gadiem nokritušos, meteorītu fragmentus ar vien samazinās un attiecīgās izmaksas pieaug. Mēs ticējam, ka tas ir iespējams, un mums tas izdevās! Tagad Meteorītu muzejā vienkopus ir apskatāmi visu četru Latvijas teritorijā nokritušo meteorītu fragmenti!

Meteoriti.LV kolekcija

Meteorīti.LV, sadarbībā ar vairākiem meteorītu kolekcionāriem pasaulē uzsāka savas kolekcijas veidošanu. Tā ir veidota ar lielu rūpību, apkopojot akmens, dzelz-sakmens un dzelzs tipa paraugus no gandrīz visām meteorītu klasēm (klaniem), ieskaitot Mēness un Marsa izcelsmes paraugus. Meteoriti.LV kolekcijā atrodami meteorīti no visiem pasaules kontinentiem - Eiropu, Āziju, Āfriku, Ziemeļu un Dienvidameriku, Austrāliju un pat Antarktīdu.

Meteoriti.LV kolekcijā atrodami arī mikroparaugi no dažādiem vēsturiskiemimeteorītiem, kas palīdzēja pierādīt to kosmisko izcelsmi (Atgādināsim, ka vēl 18. gadsimtā valdīja uzskats, ka meteori ir Zemes atmosfēras parādība). Tāds ir, piemēram, Luce meteorīts, kuram pirmajam vēsturē tika veikta ķīmiskā analīze un daudzi citi. Meteoriti.LV kolekcijā ir arī meteorītu paraugi, kuros ir atklātas organiskās vielas. Tagad pavisam kopā Meteoriti.LV kolekcijas fondos ir jau vairāki kilogrami ārpuszemes izcelsmes vielas. Lielākais no tiem ir viens no Campo del Cielo meteorītiem, kura svars pārsniedz 3 kg.

Meteorīti.LV fondos atrodami arī Zemes iežu paraugii no dažādām kosmiskō sadursmju vietām - impaktīti. Tiem nav ārpuszemes izcelsme, taču tie ir veidojušies meteorītu triecienu rezultātā. Īpašs Meteoriti.LV lepnums ir visvecākie atklātie Zemes ieži, to vecums ir lielāks kā 4 miljardi gadu. Šādi paraugi nav atrodami nekur citur Latvijā un Baltijā, un pat daudzos ģeoloģijas muzejos pasaulē.
Uz doto brīdi Meteoriti.LV kolekcijas kopējais apjoms mērāms vairākos desmitos kilogramu.

Šobrīd mēs strādājam pie virtuālās Meteoriti.LV izstādes izveides.

Mūsu lielākie panākumi

Mēs lepojamies, ka 2014. gadā varējām nosvinēt Latvijas pirmā zināmā nokritušā Līksnas (Lixna) meteorīta 194. nokrišanas gadadienu, tam esot atkal mājās, un 2020. gads pagāja Līksnas meteorīta 200 gadades zīmē. Latvijas televīzijas LTV1 raidījums "Aculiecinieks" par to sagatavoja speciālu pārraidi "Pa Līksnas meteorīta pēdām. Kas zināms par 200 gadu seno notikumu?"
2014. gadā Meteoriti.LV sadarbībā ar Jaunanglijas Meteorītikas laboratoriju NEMS (ASV), pārveda uz Latviju laboratorisko Līksnas meteorīta plānslīpējuma etalonu (sk. attēlu) un nelielu 0.63 gramus smagu 12mm×9.4mm×6.7mm lielu Līksnas meteorīta fragmentu. Kaut arī neliels, tagad, pēc daudzu gadu desmitu prombūtnes, Līksnas meteorīta paraugs būs atkal pieejams Latvijas pētniekiem un sabiedrībai.

Lasiet vairāk mūsu preses relīzē...

Šobrīd Līksnas meteorīta fragments atrodas Meteoriti.LV laboratorijā, un ir sagatavots publiskai izstādei Meteorītu muzejā. Sekojiet informācijai Meteoriti.LV lapās!

Meteorītu muzejs

2015. gada 2. jūnijā Rīgā, Purvciemā, tika atklāts Mazais meteorītu muzejs (tagad Meteorītu muzejs Meteoriti.LV) - MMM (EN: The Museum of Meteorites; RU: Музей метеоритов).
Tā apmeklētāji varēs uzzināt daudz jauna un interesanta par kosmosa izpēti un pat paši aptaustīt īstu kosmosa matēriju!
Muzeja ekspozīciju veido Meteoriti.LV kolekcija, kuras fondos šobrīd ir jau vairāk nekā 15% paraugu no visiem novērotajiem uz Zemes nokritušajiem meteorītiem. Tā ir plašākā meteorītu kolekcija Baltijā. Pēc muzeja apmeklējuma vārdi "uzdāvini man zvaigzni no debesīm" visdrīzāk jums iegūs pilnīgi citu nozīmi. Meteorīti - tas ir vienīgais dabiskais veids, kā tieši aptaustīt kosmosu. Ja nebūtu meteorītu sadursmes ar Zemi, tad nebūtu arī mēs...

Turpmāk arī Latvijā būs īpašs meteorītikai veltīts muzejs. Meteorītu muzejs, iepriekš piesakoties, gaidīs visu vecumu Latvijas iedzīvotājus un viesus.

Mūsu rekvizīti: Sia "IT Observer" (Reģ. Nr. 40103422211), Nīcgales iela 3, Rīga, LV-1035
Epasts: info@meteoriti.lv info@novero.lv Luminor bankas konts: LV36RIKO0000083176278


© 2013-2024 KB,   METEORĪTU MUZEJS Meteoriti.LV

Projekts tapis pateicoties:  

GADA METEORĪTS
2020
Meteoriti.LV vietne tiks pakāpeniski papildināta ar plašu pamatinformāciju par meteorītiku un ar to saistitām astronomijas nozarēm. Uzzināsiet, vai "meteorīti dabā sastopami retāk par dimantiem", cik tie ir veci un kāda ir to izcelsme. Atradīsiet atbildes uz jautājumiem: Vai meteorīti ir bīstami? Kādi meteorīti atrodami Latvijā un kur tos var apskatīt? Vai Latvijā ir vērts meklēt meteorītus? Ko meteorītu izpēte pastāsta mums par Zemes un Saules sistēmas izcelšanos? Ceram, ka tas radīs vēlmi arī jums pašiem novērot Zemes kosmiskos viesus - meteorus, un, varbūt, pat kļūt par īstiem meteorītu medniekiem!
Veiksmīgu novērošanu!


 Novero.LV

   GNSS / GPS online pakalpojumi

© 2013-2024 KB,   METEORĪTU MUZEJS Meteoriti.LV
Par mums Mūsu adrese (Tel: +371 2545 3600)     info@meteoriti.lv