Pallasite

Meteoriti.LV

Meteoroīdi. Meteori. Bolīdi.
Meteorīti. Krāteri. Impaktīti.
Novero.LV, Latvijā un pasaulē.
Mazais meteorītu muzejsAtradu meteorītu - kā rīkoties?

Prakse liecina, ka lielākā daļa "atradu meteorītu" izrādās ir cilvēka darbības rezultātā radies vai Zemes izcelsmes iezis. Varbūtība, ka meteorītam līdzīgais atrastais paraugs tik tiešām ir meteorīts, ir ļoti maza - pat mazāka kā 1:1000! Jau vairāk kā 100 gadus Latvijā vēl neviens meteorītu ekspertīzei pieteiktais paraugs nav devis pozitīvu rezultātu!

 

Kaut arī statistika liecina, ka mazāk kā viens no atrastajiem 1000 meteorītu kandidātiem izrādās īsts, mēs negribam jūs nobiedēt. Gadījumā, ja joprojām uzskatiet, ka jūsu atrastais ieža paraugs varētu būt meteorīts, mūsu speciālisti jums palīdzēs ar bezmaksas pirmo novērtējumu un konsultācijām. Ja esiet atradis meteorīta kandidātu, atsūtiet mums pirmās ekspertīzes pieprasījumu uz epastu: ekspertize@meteoriti.lv (neaizmirstiet norādiet arī savu vārdu, uzvārdu un kontakttālruni).
Savā bezmaksas pieprasījumā maksimāli precīzi sniedziet sekojošu informāciju:


Aprakstiet parauga atrašanas/iegūšanas apstākļus, ieskaitot atrašanas vietu.

Ja iespējams norādiet ģeogrāfiskās koordinātes. Iesakam izmantot, piemēram, www.google.lv/maps (skaitliskās koordinātes iespējams nolasit no kartes, pietuvojoties pietiekami tuvu un ar labo peles pogu un izvēloties "What's here?").


Aprakstiet saviem vārdiem atrastā parauga īpašības, norādiet tā aptuveno svaru un izmērus.

Piemēram. Paraugu klāj tumši melna ogļveidīga virsma; tā visrsma ir rūsveidīgi brūna; tam ir vairākas asas šķautnes; labi saskatāmi nelieli vizlveidīgi iekļāvumi; tam ir poraina virsma u.tml.


Nosakiet vai paraugs ir magnētisks

Lai to veiktu - tuviniet paraugam magnētu un novērtējiet, cik spēcīgi tas tiek pievilkts vai arī netiek pievilkts (salīdzinājumā ar metālisku priekšmetu).


Epasta pielikumā iekļaujiet dažas atrastā parauga fotogrāfijas.

Padoms, nofotografējiet potenciālo meteorīta kandidātu (vēlams makro režīmā) vismaz no 2 dažādiem skatu punktiem. Ļoti ieteicams, lai kadros blakus paraugam būtu novietots kāds mēroga priekšmets, piemēram lineāls vai labi zināma monēta.

Jūs saņemsiet epastā apstiprinājumu par katru mūsu saņemto pieprasījumu.

Ievērojiet vienā e-pastā nesūtiet vairāk kā 3 īpašību/izskata ziņā atšķirīgu paraugu ekspertīzes pieprasījumus. Lūdzu, nesutiet jaunu ekspertīzes pieprasījumu pirms nav izanalizēts iepriekšējais. Mēs centīsimiers sniegt jums atbildi maksimāli ātri.Pieprasot veikt Meteoriti.LV ekspertīzi - Jūs apzināties un piekrītat, ka jebkuras tālākās analīzes izmaksas pirms to veikšanas tiks ar Jums iepriekš saskaņotas un netiks veiktas bez jūsu apstiprinājuma. Jums jāzin, ka jūs esiet un paliekat parauga likumisks īpašnieks. Negatīvas atbildes gadījumā, mēs ieteiksim jums neveikt tālākas maksas ekspertīzes.

Pozitīvas pirmās ekspertīzes gadījumā būs nepieciešams veikt vēl papildus fizikāli-ķīmiskās analīzes. Atkarībā no parauga īpašībām, mēs individuāli izvērtēsim un ieteiksim veikt tālākās ekspertīzes mūsu un citās laboratorijās Latvijā un ārzemēs. Šajā gadījumā mēs jums kā īpašniekam lūgsim uzņemties morālu atbildību par iespējami vērtīgā atraduma zinātnisku un kultūrvēsturisku saglabāšanu.

Pozitīva meteorīta atrašanas gadījumā konsultēsim jūs par tā uzglabāšanu, izdēvīgākajām meteorīta vai tā daļu pārdošanas iespējām, veiksim tā reģistrāciju Starptautiskajā meteorītu datubāzē (ievērojiet, tam būs nepieciešamas neatkarīgas ekspertīzes, kas var aizņemt vairākus mēnešus), kā arī palīdzēsim jūsu vārda ierakstīšanu meteorītu izpētes vēsturē. Ņemiet vērā, veicot oficiālo meteorītu reģistrāciju, starptautiskā Meteorītu savienība pieprasa tās rīcībā atstāt mazāko no 20% vai 20g meteorīta tālākiem zinātniskiem pētījumiem.

Papildus informācija

Meteoriti.LV ir pārstēvēti starptautiskajā Meteorītikas biedrībā (The Meteoritical Society), kuras Nomenklatūras komiteja ir atbildīga par oficiālo vārdu piešķiršanu jaunatklātajiem meteorītiem. Atbilstoši iedibinātajai kārtībai, meteorītu oficiālais vārds tiek piešķirts atbilstoši to nokrišanas vietas nosaukumam, kas nepieciešamības gadījujmā tiek papildināts ar numerāciju.
Šā brīža tipiskās meteorītu iepierkumu tirgus cenas, atkarībā no tā klases un īpašībām, ir sākot no apmēram 50 līdz pat 1000 EUR par kg. Ņemot vērā lielo cenu, tipiskie meteorītu pārdošanas apjomi parasti ir mērāmi gramos. Ievērojiet, savos izdevumos jums jāierēķina papildus ekspertīžu un transportēšanas izdevumus. Jebkurā gadījumā īsta meteorīta atrašana jums ļaus arī nopelnīt. Taču neaizmirstiet, ka varbūtība atrast īstu meteorītu ir ļoti maza...

Meteoriti.LV uzskata, ka Latvijā kritušo meteortu galvenajai masas vajadzētu palikt mūsu valstī. Diemžēl gandrīz pilnīgi visi iepriekš Latvijas teritorijā kritušo meteorītu fragmenti ir izvesti un šobrīd atrodas ārzemēs. Viens no Meteoriti.LV uzdevumiem ir zinātniski un kultūrvēsturiski saglabāt un atgriezt mūsu valstī Latvijas teritorijā kritušos meteorītus.

Meteoriti.LV darbības rezultātā Latvijā jau ir atgriezts neliels fragments no pirmā Latvijas teritorijā zināmā kritušā Līksnas meteorīta, kas tagad atrodas Meteoriti.LV kolekcijā.© 2013-2020 KB,   METEORĪTU MUZEJS Meteoriti.LV

Projekts tapis pateicoties: 
Meteoriti.LV vietne tiks pakāpeniski papildināta ar plašu pamatinformāciju par meteorītiku un ar to saistitām astronomijas nozarēm. Uzzināsiet, vai "meteorīti dabā sastopami retāk par dimantiem", cik tie ir veci un kāda ir to izcelsme. Atradīsiet atbildes uz jautājumiem: Vai meteorīti ir bīstami? Kādi meteorīti atrodami Latvijā un kur tos var apskatīt? Vai Latvijā ir vērts meklēt meteorītus? Ko meteorītu izpēte pastāsta mums par Zemes un Saules sistēmas izcelšanos? Ceram, ka tas radīs vēlmi arī jums pašiem novērot Zemes kosmiskos viesus - meteorus, un, varbūt, pat kļūt par īstiem meteorītu medniekiem!
Veiksmīgu novērošanu!


 Novero.LV

   GNSS / GPS online pakalpojumi

© 2013-2020 KB,   METEORĪTU MUZEJS Meteoriti.LV
Par mums Mūsu adrese Tel: +371 2545 3600     info@meteoriti.lv