Pallasite

Meteoriti.LV

Meteoroīdi. Meteori. Bolīdi.
Meteorīti. Krāteri. Impaktīti.
Novero.LV, Latvijā un pasaulē.
Mazais meteorītu muzejsPerseīdas

Perseīdas jeb Perseīdu meteorītu plūsma novērojama katru gadu jūlija beigās un augusta sākumā, no 17.jūlijā - 24. augustam ar maksimumu 12./13. augustā līdz pat 80 meteorītiem stundā. Perseīdu meteoru šķietamā izlidošanas vieta jeb radiants atrodas Perseja zvaigznājā. Perseīdu meteoroīdi ir radušies sairstot 109P/Swifta-Tatla (Swift-Tuttle) komētai. Zemei ejot cauri Swifta-Tatla orbītas abgabalam, tās meteoroīdiem ar 58 km/s lielu ātrumu ietriecoties Zemes atmosfērā, novērojami Perseīdu meteori.

2014. gada prognoze

Perseīdu maksimums 2014. gadā ir sagaidāms starp 12. augusta 22h (19h UT) un 13. augusta 11h (08h UT). Tas nozīmē, ka Latvijā to varēs novērot visu nakti no 12. uz 13. augustu. Diemžēl šogad novērošanas apstākļus pasliktinās pilnmēness klātbūtne, kas nozīmē - apgaismotajās debesīs vājie daudzskaitlīgie meteori nebūs novērojami, bet ieraugāmi noteikti būs krāšņākie spožie meteori. Perseīdas ir raksturīgas ar daudziem spožiem meteoriem un pat bolīdiem. Sagaidāms, ka rezultātā arī maksimuma laikā reāli stundas laikā pamanāmo meteoru skaits varētu būt mazāks par 30-40.

Papildināts (2014-08-15): Pēc IMO datiem 2014. gada 13. augustā Perseīdu maksimuma laikā plūsmas meteoru zenitālais stundu skaits sasniedza ZHRmax = 68 (dati balstīti uz 4846 Perseīdu meteoru novērojumiem). Tas ir ideāliem apstākļiem koriģētais skaitlis, tas nozīmē, ka reāli novērot varēja mazāk par 40 meteoriem stundā, kas labi atbilst mūsu iepriekšējām prognozēm.

Kur un kā novērot Perseīdas?


Perseīdu radianta pārvietošanās. Image credit: IMOKaut arī Perseīdas šķietami izlido no Perseja zvaigznāja, kas šajā laikā atradīsies debess austrumu (ZA-DA) pusē, novērot tās iespējams pa visu debesjumu. Labākie novērošanas virzieni varētu būt zenīta apgabals vai arī pa labi un kreisi no radianta, t.i attiecīgi apmēram debess ziemeļu vai austrumu pusē, apmēram 30°-60° augstumā virs horizonta.

Meteorus visinteresantāk in novērot vizuāli. To var darīt jebkurš, vienkāršai novērošanai nekādi speciāli instrumenti nav vajadzīgi. Skaidrā naktī vislabāk meteoru novērojujmus ir veikt kādā tumšā mazapdzīvotā vietā, kur netraucē mākslīgais apgaismojums. Atcerieties arī, ka lai acis pilnībā adoptētos tumsa, t.i. kļūtu jūtīgas blāvu objektu saskatīšanai, nepieciešama var būt pat apmēram pusstunda. Tāpēc bez vajadzības neizmantojiet arī kabatas lukturīša apgaismojumu, vai ja iespējams nepieciešamības gadījumā pielietojiet sarkano nakts redzamības gaismu.
Saģērbjaties atbilstoši klimatam - gan aukstums, gan karstums ir uzmanību traucējoši faktori. Iekārtojieties ērti - vislabāk guļus, pusguļus vai sēdus pozīcijā. Guļus pozīcijai, iesakām izmantot piepūšamo matraci un ģuļammaisu, noderīga varētu būit arī plēve, kas pasargās jūs no rasas kondensāta mitruma. Neaizmirstieat arī par pretodu līdzekli. Ja vēlaties ieraudzīt/saskaitīt vairāk meteorus tad galvenais ir jūsu uzmanība, jums mierīgi jāatpūšas un valējām acīm jānovēro izvēlētais debess apgabals. Svaidīšanās ar acīm no viena uz citu virzienu visdrīzāk būs traucējoša nekā palīdzoša.

Perseīdu aktivitāte

Vēsturē ir novērota Perseīdu aktivitāte, kas lielāka par 100 meteoriem stundā, taču Perseīdas nekad nav sasniegušas meteoru lietus līmeni. Salīdzināšanai - iespaidīgais 1833. gadā Leonīdu meteoru lietus sasniedza pat vairāk kā 20000 meteoru stundā jeb vairāk kā 400 minūtē! Tāpēc publiskajos mēdijos biežo lietotais termins "Perseīdu meteoru lietus" ir uzskatāms par nekorektu.

Tipiskā Perseīdu maksimuma aktivitāte ir līdz 80 meteoriem stundā. Ņemot vērā novērotāja uzmanības koeficientu, tas nozīmē ka reāli novērojami varētu būt līdz pat 30-50 meteoriem stundā. Tas nebūt nav tik ļoti daudz, piemēram gaidīt vidēji 2 minūtes līdz nākamam meteorami var šķist diezgan ilgstošs laika sprīdis, pie tam, var gadīties, ka tieši tajā brīdī jūsu acs plakstiņi pamirkšķinās un ir aizvērti... Tai pat laikā, ja debesis nav apmākušās, uzmanīgi novērojot nav iespējams, ka Preseīdu maksimuma periodā tā arī vispār neieraugiet nevienu meteoru.

Augusts - meteoru mēnesis

Kāpēc tieši augusts tiek uzskatīts par meteoru mēnesi? Tas, protams, ir sasitīts ar Perseīdām, pretstatā citām meteoru plūsmām tā ir ilgstoši noturīga, stabila, meteoriem bagāta plūsma. Tās senākie zināmie novērojumi minēti m.ē.32. gadā Ķīnas hronikās. Pie tam (Zemes ziemeļu puslodes) vasaras laikā debess novērojumi cilvēkiem klimatiski ir daudz pieejamāki salīdzinot ar rudens, ziemas un pavasara periodu. Rezultātā, neraugoties uz to, ka citas meteoru plūsmas reizēm mēdz būt arī aktīvākas, tieši augusta mēnesis interesentiem ir ļoti piemērots meteoru novērošanai. Jo uzmanīgāk novērosiet, jo vairāk meteoru israudzīsiet!

Astrophys. Kārlis Bērziņš,
specāli Meteoriti.LV


© 2013-2018 KB Meteoriti.LV

Projekts tapis pateicoties: 
Meteoriti.LV vietne tiks pakāpeniski papildināta ar plašu pamatinformāciju par meteorītiku un ar to saistitām astronomijas nozarēm. Uzzināsiet, vai "meteorīti dabā sastopami retāk par dimantiem", cik tie ir veci un kāda ir to izcelsme. Atradīsiet atbildes uz jautājumiem: Vai meteorīti ir bīstami? Kādi meteorīti atrodami Latvijā un kur tos var apskatīt? Vai Latvijā ir vērts meklēt meteorītus? Ko meteorītu izpēte pastāsta mums par Zemes un Saules sistēmas izcelšanos? Ceram, ka tas radīs vēlmi arī jums pašiem novērot Zemes kosmiskos viesus - meteorus, un, varbūt, pat kļūt par īstiem meteorītu medniekiem!
Veiksmīgu novērošanu!


 Novero.LV

   GNSS / GPS online pakalpojumi

© 2013-2018 KB Meteoriti.LV
Par mums Mūsu adrese Tel: +371 2545 3600     info@meteoriti.lv